Rekuperacja w Gdańsku. Modny wybór czy konieczność?

Mieszkańcy Gdańska często spotykają się z możliwością zrobienia rekuperacji w domach. Jest coraz więcej takich ofert. To, co modne i przydatne zwykle wzbudza zainteresowanie. Tak jest i z taką instalacją. Niektórzy uważają, że to nie tyle moda, ile konieczność. By to rozstrzygnąć, warto znać korzyści z rekuperacji.

Oszczędności dla domu dzięki odzyskowi energii

Gdy wspomina się o rekuperacji, oznacza to wentylację mechaniczną połączoną z odzyskiem ciepła. Usuwane powietrze jest ogrzane i tę energię cieplną się odzyskuje. Zyski są znaczne. W drogim pod względem kosztów życia mieście Gdańsk rekuperacja pozwala oszczędzać. Miesięczne koszty ogrzewania są mniejsze niż w domach bez takiej instalacji. Obniżenie ich o jedną trzecią miesięcznie robi dużą różnicę w skali roku.

Jakość powietrza w gdańskim mieszkaniu

Druga korzyść z rekuperacji to lepsza jakość powietrza. Tradycyjna wentylacja ma ograniczenia. Dlatego źle odprowadzana jest wilgoć. Powstają grzyby, pojawia się pleśń. Nawet gdyby działała idealnie, to nie filtruje powietrza. Coraz bardziej popularna w mieście Gdańsk rekuperacja zapewnia czyste powietrze w domach. Pobierane z zewnątrz powietrze trafia do filtrów. Zatrzymują one zanieczyszczenia, w tym bakterie i roztocza.

W domach energooszczędnych i pasywnych system rekuperacji można uznać za konieczność. Konieczny jest też wtedy, gdy jakość powietrza ma być rewelacyjna. Jest to ważne dla alergików. Czasami wymaganie to wiąże się z lokalizacją nieruchomości. Jeśli budynek powstaje przy dużej ulicy, to lepiej mieć oczyszczone powietrze w mieszkaniu. W innych sytuacjach rekuperacja nie jest koniecznością, ale to więcej niż modny wybór. Jest ona opcją, którą warto poważnie przemyśleć.