Płytka drukowana (PCB) w skrócie – co powinieneś mieć na uwadze

Płytka drukowana (PCB) określana jest mianem fundamentu każdego prototypu. Stanowi ona podstawę, na której umieszczać będziemy dobierane elementy elektroniczne, które zastosujemy w naszym układzie.

Jakie przeznaczenie?

 

Najważniejszą rzeczą przy wyborze płytki PCB jest określenie celu, w jakim będzie ona używana: jaką elektronikę zamierzamy zastosować? Jeśli zamierzasz używać wysokich napięć lub elementów energochłonnych, to warto zastosować solidny rdzeń miedziany. 

 

Obwody o wysokiej częstotliwości pracy będą wymagały dodatkowej warstwy folii miedzianej pomiędzy dwoma warstwami materiału dielektrycznego. Zwiększa to obciążalność i zmniejsza pasożytniczą indukcyjność układów scalonych.

Wielkość i materiał

 

Drugą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest to, ile miejsca oferuje płytka drukowana na zamontowanie komponentów. Być może nasz projekt wymagać będzie znacznie większej podstawy, niż pierwotnie zakładamy. Musimy również wiedzieć, czy niestandardowa płytka drukowana nie będzie lepszym wyborem, jeżeli potrzebne są nam jasnookreślone typy złącz. Mogą one nie być popularne w produkcji, a ich znalezienie może okazać się trudne. 

 

Dobrze byłoby również zapoznać się z materiałami stosowanymi przy produkcji płytek drukowanych. Najczęściej spotkamy się z FR-4, czyli płytą z laminatu szklano-epoksydowego. Płytki (PCB) tego typu, mają wysokie właściwości wytrzymałościowe i odporność na uderzenia, co z pewnością zagwarantuje nam większą trwałość.