Jakich ozdób i dodatków można użyć, we wnętrzu akwarium?

Istnieje wiele dekoracji i akcesoriów, które można wykorzystać w akwarium. Należą do nich rośliny, skały i drewno dryfujące.

Dekoracje i akcesoria można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

Podłoże/żwir

Stosuje się je w akwariach, które nie mają roślin lub mają tylko małe rośliny. Daje rybom miejsce, w którym mogą się zakopać i pomaga skrócić czas czyszczenia, ponieważ zbiera zanieczyszczenia z systemu filtracyjnego.

Rośliny

Mogą być żywe lub sztuczne (wykonane z jedwabiu). Żywe rośliny pomagają dostarczyć tlen, usuwają dwutlenek węgla z wody i zapewniają pokarm dla ryb. Sztuczne rośliny mogą być wykonane z jedwabiu lub plastiku (lub obu) i są dostępne w wielu różnych stylach, kształtach i kolorach. Tego typu ozdoby akwariowe wyglądają na tyle realistycznie, że większość ryb nie zauważy różnicy między nimi a prawdziwymi roślinami!

Skały dekoracyjne

Są to skały z wywierconymi otworami, dzięki czemu można je umieścić na wierzchu podłoża, bez konieczności unoszenia się ich na powierzchni podczas przepływu wody (co utrudniłoby rybom znalezienie miejsc do ukrycia).

Korzenie (driftwood)

Driftwood to kolejny świetny dodatek do każdego akwarium, ponieważ pomaga stworzyć naturalny wygląd i zapewnia miejsce dla narybku (młodych ryb), aby ukryć się przed większymi drapieżnikami, takimi jak rekiny i barakudy. W drewnie dryfującym często znajdują się otwory lub nory, w których mniejsze ryby mogą znaleźć schronienie przed większymi.