Jak zmienić koło w samochodzie?

Nikt nie lubi, gdy samochód złapie gumę, złowieszczy dźwięk grzechotania, gdy jadą autostradą. Adrenalina uderza i zaczynasz myśleć o tym, co mogło się stać, dlaczego to się dzieje teraz i czy możesz bezpiecznie dojechać do celu. Ostatnią rzeczą w twoim umyśle jest to, jak zmienić koło w samochodzie – aż znajdziesz się w sytuacji takiej jak ta i naprawdę musisz wiedzieć.

 

Pierwszym krokiem jest zjechanie na pobocze i zaparkowanie w bezpiecznym miejscu (tzn. nie bezpośrednio obok nadjeżdżającej ciężarówki). Nie chcesz zmieniać koła, gdy są samochody lub ludzie, którzy mogliby zostać ranni, gdybyś został uderzony od tyłu. Gdy już zaparkujesz, otwórz bagażnik i wyjmij „zapas”. Zazwyczaj jest to tylko metalowy pączek, który siedzi z tyłu bagażnika pod plandeką – wszystko, co musisz zrobić, to wyciągnąć go i umieścić przed oponą, która wymaga wymiany.

Po wyjęciu pączka można zauważyć, że ma on metalowy środek, który trzyma się części samochodu (często nazywanej „podnośnikiem”). Na środku znajduje się ciężka płyta bazowa przykręcona do metalowego środka. Więcej informacji znajdziesz na stronie motole.pl.