Jak użyźnić glebę?

Kiedy zastanawiasz się, jak nawozić glebę w ogrodzie, pierwsze pytanie, które może przyjść do głowy, to czy w ogóle musisz to robić. Jeśli masz dobrą, zdrową glebę z dużą ilością składników odżywczych, możesz łatwo pominąć ten krok. Warto jednak rozważyć dodanie nawozu, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki, że Twoja gleba potrzebuje dodatkowej pomocy.

Nawóz jest również ważny, jeśli masz bardzo konkretny cel w głowie dla swojego ogrodu. Możesz na przykład chcieć uprawiać truskawki i pomidory, ale nie masz odpowiedniej równowagi pH, aby mogły one rosnąć prawidłowo. W takich przypadkach będziesz potrzebował sztucznego lub naturalnego nawozu, który pomoże podnieść poziom pH gleby.

Jeśli mieszkasz na obszarze o kwaśnym odczynie gleby (od 5,5 do 6,5), warto dodać wapno jako część rutyny nawożenia, co pomoże zneutralizować kwasowość i sprawi, że gleba będzie bardziej zasadowa (7,0 do 7,2).

Ważne jest, aby nie przekarmić roślin – potrzebują one czasu, aby ich korzenie wchłonęły składniki odżywcze, zanim ponownie je zasilimy. Nie należy również dodawać nawozu w tym samym czasie, gdy sadzi się nasiona lub sadzonki – składniki odżywcze ograniczą ich zdolność do zakorzenienia się i prawidłowego wzrostu. Zamiast tego należy poczekać, aż rośliny zapuszczą korzenie i dobrze się zadomowią. Więcej znajdziesz na stronie http://glamourlife.pl/.