Jak tworzyć piękne ozdoby ze sznurka do makramy?

Makrama to rękodzieło artystyczne tworzone przez osoby, które mają wyczucie formy i sprawność manualną. Może to być pasjonujące hobby lub sposób na tworzenie przedmiotów użytkowych służących jednocześnie jako ozdoba wnętrza mieszkalnego. Do wykonywania kompozycji nie są potrzebne specjalne akcesoria. Wystarczy drewniana zawieszka i kilka motków sznurka w różnych kolorach. Ostateczny efekt zależy od pomysłowości w tworzeniu projektów i precyzyjnego wykonania plecionki.

Jak powstają wiązane ozdoby?

Podstawowym tworzywem jest specjalny sznurek do makramy. Najbardziej popularny wykonany jest z bawełny. Może być trwale spleciony lub skręcony z dwóch albo trzech rdzeni. Ciekawe efekty wizualne uzyskuje się przy zastosowaniu sznurka z juty. Po dodaniu muszelek lub prętów z bambusa dzieło zyskuje egzotyczny charakter. Na makramę dobry jest też sznurek z lnu, konopi lub sizalu. Wybór zależy od rodzaju projektu i przeznaczenia finalnego wyrobu.

Wybrany sznurek do makramy musi być najpierw umocowany na poziomo zawieszonym podłużnym drewienku. Następnie za pomocą odpowiedniej techniki wiązania tworzy się ażurowe sploty. Ostateczny efekt zależy od rodzaju tworzywa, doboru kolorystyki i staranności wykonania.

Co można zrobić?

Możliwości zastosowania tej techniki są nieograniczone. Cienki sznurek do makramy posłuży do wykonania oryginalnego wisiora, drobnych ozdób na ścianę lub indiańskiego „łapacza snów”. Takie przedmioty własnej roboty są oryginalnym prezentem jedynym w swoim rodzaju, bo każda plecionka jest inna. Na własny użytek można wykonać z grubszego tworzywa unikatowy gobelin, ozdobną poduszkę, zawieszkę na doniczkę z pnączami albo wiele innych równie pięknych przedmiotów.