Czym jest rozpiętość tonalna?

Zakres tonalny fotografii odnosi się do różnicy pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi częściami obrazu. Zdjęcie o dużej rozpiętości tonalnej będzie miało wiele różnic w cieniach i podświetleniach, podczas gdy zdjęcie o małej rozpiętości tonalnej jest bardziej ograniczone pod względem tego, jak ciemne lub jasne może być.

Zakres tonalny ma znaczenie z wielu powodów. Wysokiej jakości zdjęcie będzie miało dużą rozpiętość tonalną, ponieważ pozwala to widzowi dostrzec szczegóły zarówno w bardzo ciemnych, jak i bardzo jasnych obszarach obrazu – ważne jest, aby być w stanie rozróżnić szczegóły w obu tych obszarach, a także w tonach średnich, które są zwykle najbardziej reprezentatywne dla tego, co widzisz własnymi oczami.

Ogólnie rzecz biorąc, obrazy o wysokim kontraście mają również tendencję do wydawania się bardziej trójwymiarowe niż te z małym kontrastem, ponieważ zawierają więcej gradientów od jednej wartości koloru do drugiej. Miło jest również, gdy zdjęcia zawierają subtelne szczegóły w cieniach – mogą one pomóc Ci lepiej zrozumieć, co działo się w danym miejscu w tym czasie, lub po prostu dać Ci głębsze uznanie dla estetyki życia codziennego (jak uchwycenie pięknego cienia na czyjejś twarzy podczas spaceru ulicą). Wejdź również na stronę http://medialis.pl/.