Czym jest lusterko fotochromatyczne?

Lustro fotochromowe to lustro, które ciemnieje pod wpływem światła słonecznego. Lustra fotochromowe są używane w samochodach (jak widać na zdjęciu powyżej), ale można je również znaleźć w okularach przeciwsłonecznych, przyciemnianiu i innych zastosowaniach.

 

Podstawowy proces działania luster fotochromowych polega na tym, że szkło lustra wystawione na działanie światła powoduje reakcję chemiczną wewnątrz niego, która powoduje przyciemnienie szkła. Proces ten zachodzi bardzo szybko i odwraca się, gdy szkło jest wystawione na działanie ciemności. Podczas gdy proces ten nie wykorzystuje energii elektrycznej, szkło jest wykonane w procesie wymiany jonowej, co pozwala na uzyskanie wrażliwości na światło.

 

Lustra fotochromowe są często używane w samochodach, ponieważ samochody są zazwyczaj parkowane na zewnątrz, gdzie są stale narażone na działanie światła słonecznego. W samochodach bez przyciemnianych szyb lub z szybami, które zostały popękane, może to powodować znaczną ilość odblasków. Blask od światła słonecznego odbijającego się od przedniej szyby samochodu może utrudnić kierowcom widzenie podczas jazdy, a nawet może być przyczyną wypadków lub zdarzeń bliskich wypadkowi. 

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronach: tracetimes.com i trucqer.com