Carl Barcelo/unsplash.com

Czy joga jest dla każdego?

Joga to świetny sposób na poprawę siły, elastyczności i równowagi. Może być również bardzo relaksująca i medytacyjna, a także stanowi dobry sposób na zdobycie trochę ruchu. Joga nie jest tylko dla kobiet! W rzeczywistości nie jest ona przeznaczona tylko dla osób elastycznych lub wysportowanych. Joga jest odpowiednia dla każdego, kto chce spróbować czegoś nowego lub uzyskać więcej ze swojej rutynowej aktywności fizycznej. Na stronie domzobrazka.pl znajdziesz porady wnętrzarskie, lifestylowe i nie tylko. 

Czy joga jest dla wszystkich?

Jak w przypadku każdego programu ćwiczeń, przed rozpoczęciem jogi należy rozważyć kilka kwestii. Na przykład:

  • Jeśli masz problemy zdrowotne, takie jak choroby serca lub wysokie ciśnienie krwi, porozmawiaj najpierw z lekarzem o tym, czy joga jest dla ciebie odpowiednia. Lekarz może chcieć monitorować twoje postępy podczas kilku pierwszych sesji jogi i upewnić się, że nie zwiększa ona ryzyka udaru lub zawału serca.
  • Jeśli masz problemy z kręgosłupem lub bóle kolan, porozmawiaj z lekarzem, zanim zaczniesz ćwiczyć jogę – może on zalecić inne rodzaje ćwiczeń. Będzie on również w stanie doradzić, które pozycje mogą być dla Ciebie najlepsze (a które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku).
  • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zapytaj swojego lekarza o możliwość uprawiania jogi w tym czasie – wiele kobiet uważa, że joga jest przydatna w czasie ciąży, ponieważ może pomóc w bólu pleców.

Joga to świetny sposób na zdobycie kondycji i zachowanie zdrowia. Jednak nie jest ona przeznaczona dla wszystkich. Jeśli cierpisz na którekolwiek z poniższych schorzeń, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem zajęć jogi:

  • Choroby serca lub wysokie ciśnienie krwi
  • Cukrzyca
  • Problemy z równowagą (np. zawroty głowy)
  • Ciąża.