Iz zy/unsplash.com

Co może być przyczyną depresji?

Przyczyn depresji można doszukiwać się w różnych czynnikach. Zaburzenia depresyjne mogą wynikać z chorób somatycznych, zaburzeń psychicznych lub traumatycznych sytuacji, które niedawno lub wcześniej pojawiły się w naszym życiu. Niezależnie od powodów, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który może pomóc i skierować na leczenie depresji.

Jakie są objawy depresji?

Depresja to poważna choroba, która może znacznie wpłynąć na jakość i komfort życia. Za najczęstsze i podstawowe objawy depresji uznaje się spadek nastroju, trwający dłużej niż dwa tygodnie oraz brak zainteresowania bieżącymi sprawami, codziennymi prostymi czynnościami, a także trudności z dbaniem o siebie. Dodatkowe objawy, z którymi wiąże się depresja, to przede wszystkim duże trudności z koncentracją, problemy ze snem, utrata lub wzmożenie apetytu, jak i przygnębiające, katastroficzne myśli. Osoba cierpiąca na depresję zwykle ma niższą samoocenę oraz często myśli o śmierci. W cięższych, najczęściej nieleczonych stanach, myśli te mogą przerodzić się w faktyczne zamiary.

Objawy depresji w przypadku każdej osoby są zróżnicowane – nie każdy musi odczuwać wszystkie spośród wymienionych dolegliwości. Trudniejsza do rozpoznania może być depresja maskowana, kiedy najważniejszy objaw, czyli spadek nastroju, nie jest tak widoczny, jak dodatkowe symptomy takie jak zaburzenia snu, jadłowstręt czy popadanie w alkoholizm. Zazwyczaj z zewnątrz zauważa się zmiany w osobach cierpiących na depresję. Taka osoba zaczyna się gorzej ubierać, nie dbać o higienę osobistą, a nawet częściej unikać kontaktu z innymi ludźmi. Może również znacznie schudnąć, jeżeli jednym z objawów jest wspomniany jadłowstręt czy brak apetytu.

Przyczyny depresji

Istnieją teorie, mówiące o tym, że depresja może być w wielu przypadkach chorobą dziedziczną, jednak najbardziej o powstawaniu depresji decydują czynniki środowiskowe lub współistniejące choroby i zaburzenia psychiczne. Zauważa się, że na pojawienie się depresji wpływają również długotrwałe czynniki stresowe, które mogą mieć źródło nawet w czasach dzieciństwa. Przyczyną depresji mogą być również niektóre leki lub uzależnienie.

Depresja nie musi wiązać się z inną chorobą, lecz z życiowymi sytuacjami, często o podłożu traumatycznym. Śmierć bliskiej osoby, problemy finansowe, zawodowe lub rodzinne to tylko jedne z wielu możliwych sytuacji wpływających na samopoczucie. W przypadku kobiet przyczyną depresji mogą być zachodzące w nich zmiany hormonalne lub poród. Ryzyko depresji poporodowej jest większe, jeżeli ciężarna była przez ostatnie miesiące w dużym stresie.

Jak leczyć depresję?

Poznanie przyczyny znacznie wspomaga leczenie depresji. W pierwszej kolejności, kiedy trudno określić, czy spadek nastroju, którego się doświadcza, jest depresją, można skonsultować się z psychologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Przy leczeniu depresji ważna jest zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. Leki na depresję dostępne są wyłącznie na receptę, dlatego warto spróbować uzyskać ją online. Na https://receptomat.pl/, po wypełnieniu formularza bądź e-konsultacji ze specjalistą, lekarz może dobrać odpowiednie preparaty. Indywidualne dobranie farmakoterapii w leczeniu depresji jest bardzo ważne, ponieważ na każdą osobę środki antydepresyjne mogą działać w zróżnicowanym stopniu. Dlatego najczęściej psychiatra stopniowo zwiększa dawkę w miarę leczenia, docierając do punktu, w którym leki przynoszą największy efekt u pacjenta.

Zdj. główne: Iz zy/unsplash.com